§1
Podłączenie do sieci i korzystanie z energii elektrycznej
- Korzystanie z energii elektrycznej na działce możliwe jest poprzez podłączenie do sieci ogólnoogrodowej za zgodą Zarządu ROD, którego dokonuje osoba posiadająca uprawnienia do wykonania robót elektrycznych.
- Energia elektryczna na działce może być wykorzystywana jedynie do celów wynikających z charakteru działki określonego w statucie PZD i regulaminie ROD, a w szczególności do zagospodarowania i uprawy działki oraz wypoczynku. W celu szczegółowego określenia praw i obowiązków działkowca z tytułu korzystania z energii na działce, wprowadza się następujące zasady w tym zakresie:
1) nowe podłączenie następuje na pisemny wniosek działkowca po uzyskaniu zgody Zarządu ROD na podłączenie do sieci energetycznej i zainstalowaniu nowego podlicznika w szafie rozdzielczej znajdującej się na alejce ogrodu,
2) nowe przyłącze doprowadza uprawniony elektryk z szafy rozdzielczej do altany na działce,
3) wykop do położenia kabla pomiędzy szafą rozdzielczą, a altaną wykonuje działkowiec starający się o podłączenie do sieci elektrycznej,
4) koszty nowego przyłącza tj. podlicznika, kabla, i wykonania instalacji przez uprawnionego elektryka pokrywa działkowiec,
5) wymianę dotychczasowego zasilania dokonuje uprawniony elektryk po zatwierdzeniu pisemnego wniosku działkowca i wniesieniu opłaty pokrywającej koszty modernizacji
6) w przypadku awarii podlicznika koszt jego wymiany na nowy ponosi działkowiec
7) wszelkie instalacje powodujące awarie sieci będą usuwane bez uprzedzenia użytkownika - Wykorzystywanie energii do celów innych niż wymienione w pkt. 2 a zwłaszcza do celów zarobkowych, stanowi przesłankę do zablokowania dostaw energii przez Zarządu ROD.
- Zgoda Zarządu ROD na podłączenie do sieci energetycznej będzie uzależniona od uregulowania wszelkich zobowiązań ciążących na działkowcu w stosunku do ROD.
- Rozpoczęcie dostaw energii powinno być poprzedzone przeglądem całości instalacji i akceptacją przez uprawnionego elektryka.
§ 2
Rozliczenie zużycia energii
- Rozliczenie kosztów energii eklektycznej zużytej przez działkowca następuje według średniej ceny za 1 kWh na podstawie faktur otrzymanych od dostawcy w danym roku rozliczeniowym.
- Opłaty wnoszone przez działkowców z tytułu korzystania z energii elektrycznej ustalone są na podstawie wskazań indywidualnych podliczników. Odczytu zużycia energii elektrycznej dokonują osoby wyznaczone przez Zarząd ROD dwa razy w roku.
- Opóźnienie w uiszczaniu opłaty z tytułu zużycia energii ponad 7 dni kalendarzowych od terminu płatności wyznaczonego przez Zarząd ROD może stanowić podstawę do zablokowania dostawy energii. W przypadku zablokowania dostaw energii opłatę kosztów za włączenie i ponowne załączenie dostaw energii ponosi działkowiec.
- Ponowne rozpoczęcie dostaw energii nastąpi po uiszczeniu zaległych opłat powiększonych o opłatę, o której mowa w pkt. 3.
§3
Opłata energetyczna
- Przez pojęcie opłaty energetycznej należy rozumieć opłatę corocznie ustaloną przez Zarząd ROD i zatwierdzoną przez Walne Zebranie Członków, przeznaczoną na pokrycie całkowitych kosztów związanych z eksploatacją sieci ogólnoogrodowej.
- Opłata energetyczna przeznaczona jest na pokrycie strat powstających w trakcie przesyłu energii wewnątrz ogrodu oraz innych obciążeń związanych z zarządzaniem siecią.
- Wysokość opłaty energetycznej ustalona jest na podstawie danych z roku ubiegłego – w szczególności strat wynikających z różnic pomiędzy wskaźnikami licznika głównego, a sumą wskazań wszystkich podliczników do niego podłączonych. Dane te powinny być podstawą uzasadnienia opłaty, o której mowa w pkt. 2.
§4
Nadzór i konserwacja sieci energetycznej
- Nadzór i konserwacja sieci ogólnoogrodowej należy do zadań Zarządu ROD, który w tym zakresie współdziała z osobą posiadającą kwalifikacje zgodnie z wymogami przewidzianymi w ogólnie obowiązujących przepisach. W tym celu Zarząd ROD może zaangażować osobę z poza członków ROD.
- Koszty konserwacji i nadzoru nad siecią ogólnoogrodową oraz energii zużytej na potrzeby ogólnoogrodowe, pokrywane są z opłaty przeznaczonej na funkcjonowanie ogrodu.
- Do zadań elektryka należy w szczególności dokonywanie bieżących napraw sieci ogólnoogrodowej, nadzór nad jej stanem technicznym i właściwym oznakowaniem.
- Zarząd ROD może powołać komisje energetyczną, do której kompetencji należy w szczególności:
1) zapobieganiu nielegalnemu poborowi energii elektrycznej
2) współpraca z działkowcami w zakresie związanym z korzystaniem z energii elektrycznej
3) rozwiązywanie sporów związanych z wykorzystywaniem energii elektrycznej. - W przypadku niepowołania komisji energetycznej, jej funkcje pełni zespół powołany doraźnie przez Zarząd ROD
§5
Tryb przeprowadzenia kontroli
- W uzasadnionych przypadkach związanych z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego sieci lub w sytuacji wystąpienia przesłanek świadczących o nieprawidłowościach w korzystaniu z energii elektrycznej przez użytkownika działki, komisja energetyczna powołana przez Zarząd w skład, w której wchodzi osoba posiadająca kwalifikacje do kontroli urządzeń energetycznych może przeprowadzić kontrole sieci i instalacji na indywidualnej działce. 2. Przedmiotem badania podczas kontroli jest sposób wykorzystywania energii, ogólny stan sieci i instalacji – zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa, oraz funkcjonowania i stanu podlicznika.
- W trakcje przeprowadzenie kontroli musi być obecny użytkownik działki lub inna wskazana przez niego osoba pełnoletnia.
- Z kontroli, w trakcje której wykryto nieprawidłowości, sporządzany jest protokół podpisywany przez członków komisji energetycznej oraz elektryka i użytkownika działki lub reprezentującą go osobę. Protokół przedstawiany jest Zarządowi ROD.
- W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osobę lub osoby wymienione w pkt. 4 należy zaznaczyć to w protokole z podaniem przyczyny.
- Bezpodstawne uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli przez użytkownika działki może być przesłanką do zablokowania dostaw energii.
- W uzasadnionych przypadkach Zarząd ROD może podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontroli całości sieci energetycznej na terenie ogrodu. Z przebiegu kontroli komisja energetyczna sporządza protokół, w którym zawiera dokonane ustalenia i ewentualne zalecenia. Podpisany przez członków komisji energetycznej protokół przekładany jest Zarządowi ROD.
§6
Nielegalny pobór energii
- Za nielegalny pobór energii energetycznej należy uznać w szczególności:
1) podłączenie do sieci energetycznej z pominięciem podlicznika np. poprzez zainstalowanie puszki przed podlicznikiem
2) ingerencję w funkcjonowanie podlicznika, która wpływa na wskazanie ilości zużycia energii. - W rażących przypadkach kradzieży energii elektrycznej Zarząd ROD na podstawie art. 36 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych może wypowiedzieć działkowcowi umowę dzierżawy.
- Stwierdzenie nielegalnego poboru energii elektrycznej skutkuje natychmiastowemu odcięcia dopływu energii
- Ponowne podłączenie do sieci ogólnoogrodowej będzie możliwe po usunięciu przyczyn odcięcia i uiszczenia kosztów opłaty za wyłączenie i ponowne załączenie dostaw energii. Opłaty te ponosi działkowiec.
§7
Modernizacja istniejącej sieci energetycznej
- Zarząd ROD może podjąć prace modernizacyjne sieci energetycznej na terenie ogrodu w oparciu o uchwałę Walnego Zebrania podjętej na uzasadniony wniosek Zarządu zawierający także sposób pokrycia kosztów modernizacji.
- Działkowiec nie może ingerować w funkcjonowanie podlicznika i sieci ogólnoogrodowej.
§8
Czasowe wyłączenie energii elektrycznej w ROD
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych ze stanem technicznym sieci, niemożliwością zapobieżeniu kradzieżom prądu, bezpieczeństwem ogrodu lub z upoważnienia zawartego w uchwale Walnego Zebrania członków ROD, Zarząd ROD może podjąć decyzję o czasowym wyłączeniu energii elektrycznej w ROD w okresie jesienno – zimowym.
- Uchwała Walnego Zebrania, o której mowa w pkt. 1 powinna być szczegółowo uzasadniona.
§9
Ustalenia końcowe
- Niniejszy regulamin został zatwierdzony Uchwałą nr WZ/07/2018 Wlanego Zebrania ROD ZGODA w Bytomiu w dniu 14-04-2018 r.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
Views: 22